عفو بین‌الملل در گزارش جدید خود امارات متحده عربی و نظامیان یمن را متهم به جنایات جنگی در دو سال اخیر در زندان‌های یمن کرده است.
امارات متحده عربی در ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی شرکت دارد. این ائتلاف از مارس ۲۰۱۵ میلادی (فروردین ۱۳۹۴) به دفاع از دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن مداخله نظامی خود در این کشور را آغاز کرد. آمریکا از این ائتلاف با ارسال تسلیحات، سوخت‌رسانی و انتقال اطلاعات حمایت می‌کند. امارات متحده همچنین در نبرد با القاعده و گروه «دولت اسلامی» (داعش) در یمن متحد آمریکاست. عفو بین‌الملل می‌گوید بسیاری از یمنی‌ها به اتهامات تروریستی دستگیر شده‌اند که عمدتاً این اتهامات ساختگی بوده است.

تیارا حسن، مدیر واکنش بحران در عفو بین‌الملل می‌گوید: «خانواده‌های این بازداشت‌شدگان در کابوس بی‌پایانی به‌سر می‌برند. آن‌ها زمانی که می‌خواهند بدانند عزیزان‌شان کجا هستند یا این‌که آیا هنوز زنده هستند، به آن‌ها با سکوت یا ارعاب پاسخ می‌دهند.»
به‌گفته این فعال حقوق بشر در هفته‌های اخیر ده‌ها زندانی آزاد شده‌اند که بسیاری از آن‌ها بدون آن‌که محاکمه شوند و یا آن‌که جرم‌شان مشخص شود، به‌مدت دو سال زندانی بودند. حسن گفت: «به‌نظر می‌رسد که امارات متحده عربی ساختار امنیتی موازی خارج از قانون ایجاد کرده و عوامل آن بدون تحقیق و بررسی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌د‌هند.»
عفو بین‌الملل در گزارش خود گفته است که برای ۵۱ مورد از بازداشت‌های بین مارس سال ۲۰۱۶ تا مه ۲۰۱۸ در عدن، لحج، ابین، شبوه و حضرموت، پنج استان جنوبی یمن، پرونده درست کرده است. در میان این افراد ۱۹ نفر همچنان ناپدید هستند. بسیاری از این افراد تحت شکنجه قرار گرفته‌اند، از جمله با کتک زدن آن‌ها، وارد کردن شوک الکتریکی و خشونت جنسی.

به‌گفته عفو بین‌الملل بسیاری از دستگیری‌ها براساس «سوءظن بی‌اساس» نسبت به عضویت افراد در القاعده یا داعش صورت گرفته در حالی که بازداشت‌شدگان از منتقدان ائتلاف عربی و متحدان آن، از جمله فعالان و روزنامه‌نگاران و اعضای حزب سیاسی «الاصلاح» هستند که شاخه اخوان‌المسلمین یمن است و امارات متحده عربی و دولت یمن با آن مخالف‌اند.

انتهای پیام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غرب دیلی | رسانه جامع غرب دیلی