بیش از یکسال است که از انتخابات می گذرد. آنچه که مردم می گویند یا دست کم ما مشاهده می کنیم ؛ وجود یک فضای امیدی در سطح کشور است. شما چطور فضا را تحلیل می کنید؟

فضای ناامیدی وجود دارد اما تمام این فضای نا امیدی در خصوص عملکرد و کابینه دولت نیست بلکه نسبت به عملکرد خیلی جاها و افراد دیگری است که در بدنه قوه مجریه نیستند و در حیطه اختیارات و نیروهای قوای مقننه و قضاییه هستند و ما باید نقد عملکرد دولت را با توجه به اختیارات دولت از یک طرف و کارشکنی ها از طرف دیگر و لحاظ  فشارهای خارجی از بعد دیگر مورد توجه قرار بدهیم.

در نوشته هایتان همچنان خود را حامی دولت می دانید؟ چرا؟

بنده کماکان حامی سیاست های دولت با توجه به حیطه  اختیارات  آن هستم هرچند اعتقاد دارم تیم اقتصادی و خبر رسانی دولت ضعیف و البته غیر شفاف است و دکتر روحانی باید زودتر نسبت به  اصلاح و ترمیم کابینه در قالب اندیشه های اصلاح طلبانه اقدام کند.

عده ای می گویند چون شما رئیس ستاد بودید مجبورید که به حرف خود پایبند باشد!

در مورد پایبندی به حرف خود عرض کنم که اگر تاریخ دوباره به ۲۹ اردیبهشت برگردد باز هم در مقابل آقای رئیسی و قالیباف و حضور آقای جلیلی بی شک به دکتر روحانی رای خواهم داد هرچند آقای دکتر روحانی را  سقف مطالبات اصلاح طلبان  نمیدانم اما راهی است که برای ایران و ایرانی مفید وبا  سرانجام خواهدبود

بسیاری از درون خود جریان اصلاحات آن را مورد انتقاد قرار می دهند. به عنوان مثال عارف همیشه در خط مقدم انتقادات قرار دارد. بنظر شما دلیل این انتقادات چیست؟ آیا فکر نمی کنید که اصلاحات از مسیر اصلی خودش خارج شده؟

معتقدم اصلاحات و اصلاح طلب دو مقوله جدا هستند و اصلاح طلبی تفکری پاک و سالم و مدرن است و نباید افراد را مبنا و قبله نمای آن قرار دهیم هرچند بخشی از انتقادات  هم به عملکرد و سکوت ظاهری آقای عارف مربوط است و ما از مجموع شرایط پشت پرده حاکم بر جریان مخالف اصلاح طلبی خبر نداریم اما اما معتقدم بزرگان جریان اصلاحات به  مقوله  های ۱-شفاف سازی ۲- اعتماد به ۲۵ میلیون رای  و ۳_جوانگرایی کم توجهی یا بی توجهی میکنند و عامل اصلی  بخشی از انتقادات و ناامیدی ها ی کنونی را درین مقوله ها می دانم.

بنظر شما خاتمی بیش از این می تواند به عنوان یک شخصیت کاریزماتیک، رهبری اصلاحات را در ید خود نگه دارد؟

در مورد شخصیت آقای خاتمی هنوز معتقدم ایشان به دلیل شخصیت والا و پاکدستی و سوابق اخلاقی و اجرایی حتی در بعد اقتصادی فعلا هیچ کس توان جایگزینی ایشان برای رهبری مرام و مکتب و راهبردی اصلاحات را  ندارد و ما باید  احترام و شان والا و کم نظیر  ایشان را برای روزهای مبادای اصلاحات و مملکت حفظ کنیم و تا میتوانیم  نباید کاری کنیم که خودمان حرف ها ی مخالفان خاتمی و اصلاح طلبان را تکرار کنیم مگر ما در بدنه اصلاح طلبان چند  محمدخاتمی داریم که قدرشان را ندانیم و خدایی ناکرده به ایشان بی احترامی کنیم.

در ابتدای آغاز کار دولت نسبت به استانداری مواضع تندی داشتید؟ حتی شنیده شد که در یک جلسه که با مهندس بازوند داشتید به ایشان تند شدید؟ اما منتقدانی می گویند که شما تغییر موضع داده اید!

در مورد شخص آقای استاندار بله به ایشان انتقادات داشتم اما با بروز زلزله و حوادث پشت سر آن و نگرانی های بیش از حد عواقب زلزله و توصیه های برخی  دوستان و بزرگان و معتمدان استان و البته دقت در تلاشهای ایشان درین مناطق شایسته دیدم که ما هم به عنوان حامی دولتی که به ایشان اعتماد کرده است یار شاطر اگر نیستیم  بار خاطر ایشان نباشیم و به برنامه ها و تلاشهایشان اعتماد کنیم و امیدوارم به سرانجام مثبتی برای مردم برسد و البته تلاشهای ایشان مثلا در بحث امهال وامهای مناطق زلزله زده ستودنی بود

هیاهوهایی که در مورد نماینده کنونی بود چه؟ برخی از گمانه زنی ها از نزدیک شدن شما به آقای تجری حکایت دارد.

در مورد آقای تجری هم کدورت هایی از لحاظ انتظاراتی که ازیشان در بحث کارهای عمومی داشتم پیش آمد اما هم ایشان هم بنده اهل تداوم کدورت ها نبوده و نیستیم 

تا به حال بوده که حضورا یا تلفنی نظراتتان را به گوش ایشان برسانید؟ و آیا واکنشی دریافت کرده اید؟

بعد از ایجاد کدورت ها که به نوع انتقادها مربوط بود تاکنون بنده ارتباطی با ایشان  نداشته ام ولی از طریق دوستان مشترک موارد و انتظارات را به ایشان منتقل کرده ام و ایشان هم البته اهل سعه صدر و مدارا هستند و هرچند شرایط امروز استان و مناطق زلزله زده می‌طلبد که فضای دوستی بر روابط افراد و مسوولین و نماینده حاکم شود تا در گیرودار کدورت ها کار مردم لنگ نشود و امور مردم مورد سواستفاده قرار نگیرد

برخی می گویند که یکی از اقوام نزدیک شما توسط نماینده در یک نهاد ( احتمالا تامین اجتماعی ) استخدام شده آیا صحت دارد؟

بنده هیچ فامیل نزدیکی در اداره تامین اجتماعی شهرستان و کل استان ندارم جز دوستانی ارزشمند

آیا تا به حال کسی از کاندیدهای نمایندگی از شما در خواست حمایت کند؟ در صورت درخواست جواب شما چه بوده؟

بله بنده در خدمت هر ۴ کاندیدای شاخص منطقه به صورت مجزا بوده ام و مفصل بحث کرده ایم اما تصمیم گیری درین مورد را به هفته ها یا نهایتا چند ماه پایانی و دیدن شرایط موجود محول کرده ام و ما در شهرستان بدون مشورت دوستان همفکر که اتفاقا اختلافی  را با هم نداریم هیچ تصمیمی را نخواهیم گرفت

یک اعتراض بسیار عمده نسبت به آقای تجری، این است که آن ها می گویند ایشان در امور قوه مجریه دخالت می کند. سوال اصلی اینجاست که آیا کاندید دیگری به غیر از آقای تجری ، اگر پیروز انتخابات شود ؛ اصل تفکیک قوا را زیر پا نمی گذارد؟ اگر این اصل را مورد اهمال قرار داد چاره چیست؟

من تمام نمایندگان ادوار این حوزه را دیده ام که در کار قوه مجریه به دلایل مختلف دخالت یا بهتر بگوئیم در تصمیم گیری و چینش نیروها دخیل و موثر بوده اند و مختص فرد خاصی نیست هرچند دلایل برخی از این نمایندگان برای اینگونه موارد هم تا حدودی قابل قبول است.

موضع شما برای انتخابات 98 چیست آیا رسما کسی را مد نظر دارید؟

باید منتظر شرایط کلی کشور و اصلاح طلبان  و حوزه انتخابیه و شهرستان باشیم  ما درینجا در حوزه و شهرستان با استان همیشه مشورت و هماهنگی های لازم را  برای تصمیم گیری داشته ایم و بدون شک سال ۹۸ هم بر اساس مشورت دوستان همفکر در سطح شهرستان و حوزه و استان و سیاست های کلی اصلاح طلبان در کل کشور عمل خواهیم کرد

چرا مردم باید در انتخابات شرکت کنند؟ چه تغییری در زندگی آن ها بعد از ریاست جمهوری به وجود آمده که قرار است ادامه آن را در انتخابات نمایندگی ببینیم؟

علت حضور مردم در انتخابات این است که امروز در دنیا برای تغییرات هیچ پروژه‌ای به اندازه انتخابات معتبر و کم هزینه و مشارکتی نیست و راههای دیگر هم هزینه بر است هم عواقب آنها نامشخص و ممکن است ناامن باشد و عقل حکم میکند راه کم خطر و کم هزینه ای  که هرچند ممکن است به آهستگی پیش برود باید انتخاب کرد

نیاز اساسی کرمانشاه و حوزه انتخابیه گیلانغرب ، قصرشیرین و سرپل ذهاب چیست؟ چه راهکاری برای برون رفت دارید؟

احساس میکنم با توجه به گستردگی جغرافیایی در کرمانشاه و به تبع آن در حوزه انتخابیه خودمان و از طرفی گستردگی محرومیت ها درین مناطق افزایش تعداد نمایندگان مجلس با راهکارهای قانونی میتواند یاری گر مدیریت اجرایی استان از طریق جدب اعتبارات و پیگیری های بیشتر باشد اما در شرایط کنونی راهکاری جز تلاش و برنامه ریزی و پیگیری بیشتر از طریق مسوولین و نمایندگان و حمایت فعالان سیاسی در کنار نقد منصفانه توام با امید و تدبیر نمی بینم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غرب دیلی | رسانه جامع غرب دیلی