وی متولد ۱۳۱۲ در شهر مهاباد بود و طی چند دهه اخیر از او بیش از ۴۰ جلد کتاب منتشر شده است. ماموستا شپول (به معنی موج) دارای دکترای ادبیات عرب بود و در دانشگاههای برجسته کشور از جمله دانشگاه تهران سالها تدریس نمود.

وی همچنین سردبیر ماهنامه گرشه ی کردستان بود که در اواخر دهه ۵۰ شمسی منتشر میشد و از جمله بنیانگذاران جامعه کردهای مقیم مرکز در تهران بودند.

زندگینامه شپول در یک نگاه

دکتر محمد صالح ابراهیمی (شه‌پۆل) در تاریخ چهارم خرداد ماه‌ ۱۳۱۲ خورشیدی در شهر مهاباد دیده‌ بدنیا گشود. او از نوادگان ایل شوانکاره‌ است که‌ نزدیک به‌ صد و پنجاه‌ سال در جنوب کردستان حکومت کرده‌اند. او از همان اوان کودکی نزد پدرش ابراهیم به‌ فراگیری قرآن و ادبیات فارسی و عربی پرداخت. در سن هفت سالگی به‌ مدرسه‌ رفت و نزد برادرش سعید ابراهیمی و عمویش طه‌ به‌ فراگیری علوم عمومی پرداخت. استاد طه‌ موسس و بانی چندین مدرسه‌ در کردستان آنزمان میباشد.

ابراهیمی برای فراگیری علوم در نزد استادان بزرگ کردستان من جمله‌ استادان جسیم سعادتی، حاجی صالح رحیمی، افخمی زاده‌، علی ربانی، حاج بابا شیخ سیادت (نخست وزیر جمهوری کردستان ۱۹۴۶)، محمد ماورانی و فیلسوف نامدار استاد حسین مجدی (وزیر دادگستری جمهوری کردستان ۱۹۴۶) به‌ آموختن پرداخت.

ابراهیمی از دهه‌ ۵۰ میلادی به‌ سمت دبیری مشغول بود تا در سال ۱۹۶۱ میلادی به‌ تهران آمد و دوران تحصیلات دانشگاهی خود را در همان سال آغاز کرد. در سال ۱۹۶۵ میلادی به‌ اخذ مدرک لیسانس و در سال ۱۹۶۹ میلادی به‌ اخذ مدرک فوق لیسانس در ادبیات و الهیات اسلامی نائل شد. او دکترای خودش را در ادبیات عرب در سالهای ۱۹۸۹ و ۱۹۹۲ دریافت نمود. او در سالهای ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ به‌ تدریس در دبیرستانهای نامی تهران منجمله‌ البرز پرداخته‌ است.

در سال ۱۳۴۸ با همکاری پروفسور جمیل روژبیانی، سواره‌ ایلخانی زاده، دکتر صدیق مفتی زاده‌، احمد مفتی زاده‌، شیخکانلو و محمد غفاری انجمن زبان کردی را بنیاد نهادند.

از سالهای ۱۹۹۴ میلادی ایشان به‌ تدریس در دانشگاه تهران در قسمت حقوق قضائی و ادبیات عرب پرداخته‌ است. در سال ۱۹۸۱ به‌ صورت ماهانه‌ مجله‌ی بنام‌ گرشه‌ی کردستان در نه‌ شماره‌ چاپ کرد و بیشتر از ۴۰ کتاب نوشته‌ و دارای دەها ترجمه و صدها مقالات میباشد، از آثار ایشان می توانیم به‌ ترجمه‌ قرآن کریم به‌ زبان کردی که‌ تاکنون چندین بار تجدید چاپ شده‌ است یاد نمود‌.

دکتر ابراهیمی از بانیان و موسسان دو انجمن کردی میباشد و او سرپرست و مدیر انجمن زبان و فرهنگ و هنر کردی میباشد که‌ تا کنون توانسته‌اند بیشتر از صد سمینار برای شکوفایی فرهنگ و زبان کردی برپا نمایند. ‌

برخی از کتابهای وی

ترجمه‌ی قرآن کریم به‌ زبان کردی که‌ تا کنون ۶ بار چاپ شده‌ و تا کنون چندین بار بدون اجازه‌ مترجم در تهران، کردستان ایران و عراق منتشر و پخش شده‌ است.

منبع : موکریان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غرب دیلی | رسانه جامع غرب دیلی