غرب دیلی: حذف اساتید در دانشگاه پیام نور، مسئله ای است که این روزها دوباره در فضای علمی کرمانشاه ، خصوصا دانشگاه پیام نور مطرح شده است. عده ای فرهاد تجری ، نماینده کنونی سرپل ذهاب را مقصر می دانند و معتقدند که با دخالت هایش همه جا را مورد قبضه نفوذ خود قرار داده. عده دیگری نیز او را از حاشیه ها دور نموده و رقبای او ، به خصوص حامیان نماینده پیشین، فتح اله حسینی را مقصر موضوع می دانند . به همین مناسبت تصمیم گرفتیم که سخنان هر دو طرف را بشنویم . ابتدائا با امید رشتی زاده ، مدرس سابق ریاضی دانشگاه پیام نور سرپل ذهاب به گفتگو پرداختیم. کسی که از نزدیکان فرهاد تجری است و از نحوه مدیریت و برخورد های گزینشی رئوف حیدری فر، رئیس دانشگاه پیام نور انتقادات شدید دارد.

بگذارید اصلی ترین سوال را همین اول بپرسم: دلیل مدیریت دانشگاه برای حذف شما چه بود؟

دانشگاه پیام نور از زمان آمدن دکتر رئوف حیدری فر، شکل سازمان نیافته ای  پیدا کرده و همین بهم ریختگی به میان کارمندان دانشگاه هم سرایت نموده است. نابسامانی که منجر به حذف من و چند تن دیگر از همکارانم شد. من حدود یک سالی می شود که ارتباطم با دانشگاه پیام نور سرپل ذهاب قطع شده است؛ اما حدود 4 یا 5 ماه پیش با دکتر حیدری که صحبت کردم کارمان به درگیری لفظی کشیده شد.

چرا مگر به او چه گفتید؟

حرف من این بود که چرا ما از سیستم دانشگاه پیام نور حذف شده ایم. به او گفتم فردی که 6 سال سابقه تدریس دارد، زمانی که هیچ استادی، ریاضیات را در دانشگاه پیام نور سرپل ذهاب تدریس نمی کرد مدرس ریاضی بود؛ تحت چه عنوانی حذف می شود؟ او در جوابم گفت که سیستم دانشگاه پیام نور شما را حذف کرده است. دلیل را که پرسیدم به من گفت که از استان بپرس و به ما مربوط نمی شود. بنده پس از مراجعه به استان از آن ها جواب دیگری گرفتم!

یعنی مغایر با دکتر حیدری فر جواب دادند؟ یا اصلا از حذف خبر نداشتند؟

حتی روحشان هم از این قضیه خبر نداشت . گفتند هر کسی که این حرف را زده اشتباه کرده است! بنده دوباره نزد جناب دکترحیدری فرمراجعه کردم و جریان را برایش توضیح دادم. این بار ایشان جواب دیگری داد و فرمودند که گزینش علمی شما را رد نموده است! در حالی که من نمره قبولی را کسب کرده بودم. به دکتر حیدری مستقیما گفتم که چرا جریان کذب به من تحویل می دهی؟ ایشان به من جواب داد: گفتند نباید باشی!

چرا؟ بالاخره باید دلیلی پشت قضیه باشد یا نه؟

رک و راست بگویم ! از  زمانی که ایشان آمده است نه تنها اساتید ، بلکه از پرسنل دانشگاه هم افرادی را فراری داده است. من می خواهم بدانم که دانشگاه سرپل ذهاب با نزدیک 1400 دانشجو، چطور باید تعداد کارمندانش به انگشتان یک دست هم نرسد؛ در حالی که در شهرستان مجاور، با تعدادی کمتر از این عدد ، بیش از 12 کارمند مشغول به خدمت هستند. همگی این ها ضعف رئیس دانشگاه را می رساند. رئیسی که از نظر من برای بله و چشم گفتن آمده است.

یعنی بله و چشم ایشان باعث شده که شما حذف شوید؟

دقیقا! از نظر من دخالت چهره های سیاسی قبلی، مستقیما در حذف امثال من نقش دارد.من از نزدیکان آقای تجری هستم و خواهم بود و همین امر باعث شده که دیگران به فکر تخریب باشند.

اتفاقا در این قضیه موضوع باید طور دیگری جلوه دهد. اگر از نزدیکان نماینده هستید چطور حذف می شوید؟ مخالفان می گویند که آقای تجری مستقیما در تمامی امور دخالت می کند.

بنده حرف مخالفان را قبول ندارم چون همین مخالفان مدام دنبال فرصت و فرصت سوزی هستند. حتی اگر آن فرصت یک سرمایه بزرگ برای شهر و منطقه باشد؛ از آن دریغ نمی کنند. ضمنا من یک سوال از شما دارم. اگر دکترتجری دخالتی داشت چرا من و دیگرانی چون من که از نزدیکان و دوستان او هستیم باید از حق خود در دانشگاه محروم شویم؟ آیا نباید وساطت می نمود؟ من بارها به تجری گفتم که حیدری فر مخالف شماست. گوش به زنگ دیگران است برای حذف حامیان شما. اما دکترتجری موافق این قضیه نبود و با ملایمت و ملاطفت برخورد می کرد و به ایشان وقت می داد و حتی چندین بار پا درمیانی کردند؛ ولی افسوس با چه شخصی ملایم رفتار می کرد. نمونه برخورد های بد ریاست دانشگاه پیام نور با یکی از دوستانم که نامش را عنوان نمی کنم می توان مشاهده کرد. خداوند را شاهد می گیرم کاری با او کردند که از ماندن در شهرستان هم عاجز شده بود. به او حتی تهمت اخلاقی هم زدند. خیلی خلاصه اینکه رشته امور را به کسانی دادند که ثبات فکری نداشتند. بنده با کمک مهندس احمدی و حاج کامران آبی و با تلاش نماینده محترم، دکتر تجری سنگ بنای دانشگاه سما را گذاشتیم، تبلیغات کردم و دانشجو گرفتم. اما بستگان نماینده قبل با چوب لای چرخ کردن در کار بنده باعث شدند که حتی در سیستم مدرسین این دانشگاه هم نباشم. در اوج ناباوری حتی از آنجا هم حذف شدم.

پیشنهاد شما چیست؟

از نظر من این عدم ثبات، وجهه علمی شهر را تخریب می کند. به نظر من دانشگاه ها و دیگر مراکز نباید تحت مدیریت کسانی باشد که ثبات فکری ندارند. نیروی جایگزین قوی و بومی می تواند به این شرایط کمک کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

غرب دیلی | رسانه جامع غرب دیلی